Bruk klinkierowy – czym się różni od betonowego?

aranżacja ogrodówJest to rodzaj kostki brukowej znany przede wszystkim ze swojej ekologiczności i naturalności. Nie każdy jednak wie, że bruk klinkierowy posiada również inne zalety w stosunku do tradycyjnie stosowanego bruku betonowego. Czym w praktyce różni się kostka wypalana z gliny?

 

Bruk tego rodzaju powstaje poprzez wypalanie gliny i piasku w bardzo wysokich temperaturach (1050 stopni Celsjusza). W produkcji wykorzystuje się wyłącznie różnego rodzaju gliny, które naturalnie wypalają się, pozwalając na uzyskanie rozmaitych kolorów. Nie używa się zaś żadnych sztucznych dodatków czy barwników, jak w przypadku bruku betonowego. Jeśli chodzi o kostkę z betonu, naturalny jest tylko kolor szary, a wszystkie pozostałe uzyskuje się poprzez dodawanie sztucznych barwników lub powierzchniowe nakładanie na warstwę konstrukcyjną barwionej warstwy ścieralnej. Jak łatwo się domyślić, kolor bruku klinkierowego jest dużo bardziej trwały. Jest całkowicie odporny na ścieranie i blaknięcie. Bruk klinkierowy jest też, dzięki opisanej metodzie produkcji, bardziej ekologiczny.

 

Cechuje się również wyższą wytrzymałością mechaniczną i może wytrzymywać większe obciążenia niż bruk betonowy. Dla przykładu bruk klinkierowy o grubości 45 mm posiada parametry, którymi przewyższa kostkę betonową o grubości 80 mm.

 

Kolejna istotną cechą bruku klinkierowego są jego bardzo wysokie właściwości antypoślizgowe. Już w przypadku kostki betonowej są one zadowalające, natomiast w w przypadku bruku klinkierowego są lepsze i bardziej trwałe, ponieważ w wyniku użytkowania jego powierzchnia nie ulega polerowaniu.

 

Jak widać, naturalnie wypalana kostka z gliny jest nie tylko ekologiczna i naturalna, ale również posiada lepsze właściwości. Nie zawsze to, co wzmocnione barwnikami i sztucznymi ulepszaczami, jest faktycznie lepsze. Klinkier jest doskonałą alternatywa dla betonu. Aranżacja grodów jest jedną z dziedzin, w której bruk tego rodzaju zyskuje najczęstsze zastosowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>