Mało miejsca? Wertykalne ogrody z palet do domu i na balkon

aranżacja ogrodów śląskChyba każdy z Was, kto choć odrobinę interesuje się budownictwem lub majsterkowaniem stanął w obliczu wyzwania stworzenia przydomowego ogródka. Niekoniecznie musi to być zielony piękny teren przed domem, do którego wchodzi się oranżeryjnymi drzwiami, mógł to być ogród za miastem, w którym relaksujemy się po ciężkim tygodniu lub… balkonowy minizakątek.

Jak stworzyć ogród na balkonie

Nie każdy ma możliwość wygospodarowania terenu naturalnego, który z satysfakcją stanie się ogrodem rodem z homeryckich kart epopei. Nie każdy też ma czas na to, aby taki zakątek stworzyć i pielęgnować, a często publiczne ogrody miejskie pozostawiają wiele do życzenia pod kątem czystości (choć w tej materii zaobserwowałem ogromny postęp) lub tak upragnionej ciszy i odpoczynku od zgiełku pędzącego miasta. Tym bardziej, jeśli mieszkasz w bloku z małym balkonem lub też w ogóle go nie posiadasz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć swoje małe zacisze.

Brak miejsca to najczęściej podawany powód, dla którego odmawiamy sobie zieleni w domu. Dużo rzadziej zdarzają się komentarze na zasadzie braku empatii co do hodowania roślin (ulubione stwierdzenie mojej siostry). W obu przypadkach, czy balkon jest lub go nie ma doskonale sprawdzą się „wiszące ogrody”. Zbudowane mogą być na podstawie drabiny z rozbudowanymi szczebelkami lub… zwykłej palety transportowej.

Uwaga! Euro palety są doskonałym przykładem taniego materiału, które ze względu na swoje zastosowanie wytrzymuje bardzo duże obciążenia idące w tony. Zbudowana z drewna sama trochę waży- niektóre z nich osiągają wagę 25kg. Dlatego nie decyduj się na ich podwieszanie, a jeśli już tak zaplanowałeś, upewnij się, że mocowanie wytrzyma ciężar palety i jej wypełnienia. Jeżeli zależy Ci na wygodnym użytkowaniu, możesz wykorzystać palety w mniejszym wymiarze (najmniejsza to 1/2 euro- 80x120x14), ułożyć w pionie jedną na drugą tworząc bardzo efektowną ścianę. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku aranżacji otwartej przestrzeni, kiedy za pomocą palet możesz wydzielić osobną przestrzeń np. kuchnię lub pokój gościny. W zależności od umiejscowienia tej oryginalnej ścianki warto pomyśleć o rodzaju roślinności. W kuchni naturalnym wydawałoby się posadzenie ziół, warzyw lub popularnych ostatnio pnących krzewów truskawek (drzewko truskawkowe jest rośliną całoroczną, wyobraź sobie grudniowe Boże Narodzenie z półmiskiem świeżych truskawek wprost z domowego ogródka). W salonie doskonale sprawdzą się rośliny zielone, trawiaste, niekoniecznie kwiaty, które zimą przekwitają. W zależności od wystroju wnętrza branża ogrodnicza oferuje szeroki wachlarz roślinności domowej do hodowania w pomieszczeniach. W oszlifowanej i zaimpregnowanej palecie nawet sukulenty będą prezentować się pięknie, zwłaszcza kwitnące.

Jak przygotować paletę?

Nie jest to trudne zadanie, więc podjąć się go może każdy. Właściwie, jest to praca mocno relaksacyjna, która zdecydowanie uchroni Cie przed nudą. Posiadaną paletę na początku należy dokładnie oczyścić, zakładanie ogrodów śląskomieść z kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Do poziomych desek należy przybić zabezpieczające deski, które od teraz będą stanowiły dno naszych rynienek. Oczywiście jeśli nie chcesz sadzić kwiatów bezpośrednio w palecie, możesz na dnie każdej półki zamontować stalowe koszyki lub wyposażyć się w donice z podwieszaczem- w tym wypadku będą one zamocowane na bocznych ścianach półek. Następnie, dokładnie sprawdź stan techniczny palety- dobij wszystkie wystające gwoździe, sprawdź, w których miejscach należałoby wymienić deseczki. Ze względu na to, że paleta została zbudowana z surowego drewna koniecznym jest jej oszlifowanie- ręczne lub przy użyciu szlifierki. Decydując się na pracę ręczną wykorzystaj na początku gruboziarnisty papier ścierny do drewna i zetrzyj górną powłokę. Następnie zmniejszając gradient, wygładź deski. Bez względu na to czy planujesz montaż palety wewnątrz lub na zewnątrz, drewno koniecznie należy zaimpregnować (podczas podlewania ma stały kontakt z wodą). Możliwości jest w tym wypadku bardzo dużo, sam dobierz ten, który najbardziej Tobie odpowiada. Popularnym stało się impregnowanie drewna nie tyle bejcą bezbarwną, co białą. Położenie kilku cienkich warstw daje efekt naturalnie wyglądającego i zdrowego drewna. Tak przygotowaną paletę pozostawiamy do wyschnięcia. Zbudowane rynienki wypełnij specjalną folią ochronną, która zabezpieczy przelewanie donic. Możesz do tego wykorzystać naturalnie plecione worki jutowe. Na spodzie wysyp warstwę żwiru lub drobnych kamyczków. Następnie wysyp rynienki ziemią i… sadź!

Rośliny dla Twojego ogrodu

Jeżeli decydujesz się na montaż palety na balkonie zwróć szczególną uwagę na jego ułożenie. W zależności od tego czy posiadasz balkon wschodni, zachodni północny lub południowy, mocno/ słabo nasłoneczniony gatunek sadzonych roślin jest inny. Nie każda roślina lubi te same warunki atmosferyczne, i aby cieszyć się ich pięknem podczas letniego relaksu warto poświęcić im chwilę, i zdecydować się na gatunek odpowiedni dla naszych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>