Oświetlenie zewnętrzne w aranżacji przestrzeni miejskiej

Mysore PalaceOświetlenie zewnętrzne naszego domu to o tyle istotna sprawa o ile zależy nam na funkcjonalności, bezpieczeństwie, a także pomysłowym designie. Niesłabnącą popularnością cieszy się sztuka światła w zastosowaniu architektonicznym. To już nie tylko technika instalacyjna, to także element nowoczesnego projektowania, które po zmroku tworzy alternatywę dla niejednej elewacjiMówiąc o świetle aranżacyjnym nie sposób nie zacząć od przedstawienia ogólnej myśli ich wdrażania. Wyróżniamy dwa modele oświetlenia fasad przy wykorzystaniu różnych lamp. Pierwszy z nich to model zalewowy, który w środowisku urbanistycznym pojawił się jako pierwszy. Polega on na całkowitym zalaniu światłem bryły. Możliwe jest oświetlenie fasady od fundamentów po gzyms, lub zakończyć na listwie międzypiętrowej, a efekt jaki chcemy uzyskać w dużej mierze zależy od sposobu ustawienia reflektora lub naświetlaczy. Drugi to tzw. model punktowy, który zazwyczaj wykorzystywany był do precyzyjnego oświetlenia kolumn rzeźb umieszczonych na ścianach budynków, arkad, biforów i przestrzeni miedzyokiennych. Dzięki nim możliwe jest zaakcentowanie wybranych elementów konstrukcji, które po zmierzchu nabierają wyrazu- gargulce neogotyckich kościołów czy witrażeria zabytkowych kamienic.

Sztuka oświetlenia przestrzeni miejskiej jest o tyle istotnym elementem zagospodarowania, że poza podkreśleniem atrakcyjności (bądź jej zbudowaniem o ile miejski krajobraz za dnia nie przejawia wielkiego potencjału) ma spełniać funkcją bezpieczeństwa, dlatego w tej kategorii istotny jest wybór odpowiedniej barwy światła oraz źródła, które je emituje. W zapomnienie odeszły już lampy wyładowcze, które nierzadko emitowały przytłumione żółte światło, które sprawiało wrażenie zamglenia. Współcześnie do oświetlenia fasad jak i ulic z powodzeniem wykorzystywane jest jasne, białe światło neutralne, którego wysoki wskaźnik CRI odzwierciedla stopień zbliżenia jakości światła do oświetlenia naturalnego. Tego typu oświetlenie najlepiej prezentuje detale, a dzięki grze światła i cienia możliwym jest tworzenie świetlnych obrazów. Dodatkowo, popularne stają się barwy świateł, które zupełnie nowatorsko podchodzą do modelu oświetlenia nawet klasycznych budynków. Zazwyczaj w tym wypadku wykorzystywane są barwy światła ostre i wyraźne- różowe, niebieskie, fioletowe bądź barwy fluo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>