Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie

ogrody mikołówŚląski Ogród Botaniczny to młode, ciągle intensywnie rozwijane przedsięwzięcie mające na celu podejmowanie działań, które mają chronić różnorodność biologiczną. W tym celu uprawia się tam rzadkie oraz zagrożone wyginięciem rośliny. Niektóre z nich przenoszone są potem do swoich naturalnych siedlisk. W działalności ogrodu niezwykłą rolę odgrywa edukacja – w szczególności dzieci i młodzieży. Budowanie w nich świadomości ekologicznej jest zadaniem niezwykle ważnym i cennym.

Kompleks, na który składają się dwa ogrody, znajduje się w mieście Mikołów, a dokładniej na pograniczu dwóch jego dzielnic Bujakowa i Mokrego. Do ogrodu udać się możemy samochodem lub jedną z linii autobusowych przewoźnika MZK Tychy. Mieszkańcy Gliwic i Rudy Ślaskiej nie muszą jechać do centrum Mikołowa, aby dojechać komunikacją miejską do ogrodu. Wystarczy, że przy pomocy komunikacji miejskiej dostaną się na przystanek Wygoda Skrzyżowanie i stamtąd, dzięki specjalnej linii P, komfortowo i szybko dojadą pod sam ogród.

Działalność Śląskiego Ogrodu Botanicznego dzieli się na poszczególne jednostki zwane „ogrodami”.

-Ogród nauki

jego główny cel stanowi ochrona bioróżnorodności, w ramach tego działania wyróżnić można następujące elementy: stworzenie oraz wprowadzenie możliwie maksymalnej różnorodności biologicznej oraz podjęcie działań mających na celu zachowanie zdolności do rozmnażania generatywnego przez rośliny. W ramach tego „ogrodu” prowadzone są także badania naukowe na temat przyczyn zanikania bioróżnorodności.

-Ogród kształcenia

zgodnie z nazwą jego główne zadania stanowi edukacja. Nauka skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale zaproszeni są także dorośli. Ogród ten zajmuje się organizacją różnych warsztatów prowadzonych przez najlepszych specjalistów.

-Ogród kolekcji

związane z nim pracownie mają na celu działanie w zgodności z decyzją ministra środowiska z roku 2006, która dotyczy ochrony różnorodności gatunków roślin oraz ich uprawy.

-Ogród kultury

jego działalność stanowi organizacja wydarzeń kulturalnych oraz udostępnianie terenu ogrodu na rozmaite imprezy – między innymi plenery artystyczne, festyny czy różnego rodzaju wystawy i koncerty. Z tym ogrodem współpracują instytucje, organizacje czy osoby prywatne zajmujące się działalnością związaną z kulturą.

Niezwykle atrakcyjne tereny, możliwość wzięcia udziału w różnych imprezach  oraz działania prowadzone przez poszczególne ogrody sprawiają, że Mikołów wizerunkowo bardzo wiele zyskuje. Z optymizmem należy czekać na kolejne inicjatywy oraz dalszy rozwój Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>